Welcome to the
NORTH ALLEGHENY
SPORTS NETWORK

The Official Source of North Allegheny Sports


  Welcome to the 2010 Fall Sports Season!!!!!
Roster
Schedule
Photo Gallery
Photo Gallery 2
Meet Summaries
 


NNORTH ALLEGHENY VARSITY CROSS COUNTRY

MEET SUMMARIES

NORTH ALLEGHENY DOMINATES TRI STATE JV CHAMPIONSHIPS

Thursday afternoon at Cooper's Lake both the boys and girls cross country teams qualified for the state race, scheduled for Saturday, November 6, in Hershey. 

In sloppy conditions at Schenley Park on Monday, North Allegheny Cross Country ran away from the competition, winning both the boys and the girls races at the Tri State JV Championships.  The boys took 20 of the top 35 places overall, including 7 of the top 10.  The winner was junior Dan Whitehurst, sloshing across the finish in 17:36, twenty one seconds ahead of second place finisher Cordon Louco.

The girls had an even better day than the boys, sweeping the first 7 places, and finishing with 10 runners in the top 11.  They were paced by Ali Greco and Hailey Bayer, finishing in stride together, with a time of 20:23. 

Varsity cross country resumes this Thursday at Cooper's Lake, near Slippery Rock, with the WPIAL Championships.  The top four teams and top twenty individuals will advance to the state meet in Hershey.

BOYS RESULTS

 

 

 

 

 

 

 

1

Dan Whitehurst

Junior 

17:36

2

Cordon Louco

Freshman

17:57

4

Sean Madigan

Senior

17:38

7

Sam Bojarski

Junior

18:00

8

Joey Franze

Junior

18:02

9

Ryan Tekolste

Freshman

18:02

10

Richard Gayler

Senior

18:08

(Click Here for full results of the Boys race)

GIRLS RESULTS

 

 

 

 

 

 

 

1

Ali Greco

Senior

20:23

2

Halley Bayer

Senior

20:23

3

Shannon Wagner

Junior

20:42

4

Alex Grese

Junior

20:45

5

Catherine Baird

Freshman

20:55

6

Alena Greco

Sophomore

21:06

7

Gabi Gigliotti

Freshman

21:09


(Click Here for full results of the Girls race)

* * * * * * * * * * * * * *

CROSS COUNTRY TEAMS HAVE SUCCESSFUL PRELUDE TO WPIAL CHAMPIONSHIPS

Under blustery conditions at Coopers Lake, North Allegheny Cross Country teams competed in the Tri-State Invitational, a prelude to the WPIAL Championships, scheduled to be run next week on the same course.  The Lady Tigers enjoyed a first place finish in the meet, with Alex Gambill, Eleni Mermigas, and Gabrielle Borza all finishing in the top 15.  The Boys team finished second, squeaking past third-place Altoona by one point.  The boys were paced by junior Logan Steiner, who finished a strong fifth.  Mike Meehan and Tim Appman also finished in the top 20, finishing 17th and 18th, respectively.

Both teams now focus on next Thursday's WPIAL Championships, with the hopes of finishing in the top four, in order to advance to the state meet in Hershey.  Additionally, the top 20 individual runners in the Championships will also qualify for the state race, scheduled for Saturday, November 6.

MEET SUMMARY - GIRLS 
TEAM RESULTS
PL TEAM PTS AVG. TIME
1 NORTH ALLEGHENY 76 19:37
2 PINE-RICHLAND 176 20:09
3 NORTH HILLS 200 20:05
4 BUTLER 201 20:10
5 MT. LEBANON 220 20:16
6 LATROBE 295 20:31
7 OAKLAND CATHOLIC 327 20:39
8 BETHEL PARK 335 20:39
9 FRANKLIN REGIONAL 339 20:43
10 MOON 344 20:51

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Nicole Hilton Senior South Fayette 18:47
2 Danica Snyder Senior Butler 19:01
3 Ronnie  Bujdos Junior Indiana 19:04
4 Betsy Erlanger Sophomore Upper St. Clair 19:07
5 Margo Malone Junior North Hills 19:08
9 Alex Gambill Sophomore NORTH ALLEGHENY 19:25
10 Eleni Mermigas Senior NORTH ALLEGHENY 19:27
14 Gabrielle Borza Sophomore NORTH ALLEGHENY 19:34
21 Lizzie Appleton Junior NORTH ALLEGHENY 19:49
22 Sydney Micucci Senior NORTH ALLEGHENY 19:51
31 Carolina Cwalina Freshman NORTH ALLEGHENY 20:02
33 Ali Greco Senior NORTH ALLEGHENY 20:05
 
 
 
MEET SUMMARY - BOYS
TEAM RESULTS
PL TEAM PTS AVG. TIME
1 BALDWIN 64 16:29
2 NORTH ALLEGHENY 96 16:40
3 ALTOONA 97 16:35
4 MT. LEBANON 166 16:58
5 FOX CHAPEL 278 17:21
6 CENTRAL CATHOLIC 294 17:17
7 HEMPFIELD 308 17:27
8 NORWIN 325 17:28
9 SENECA VALLEY 405 17:43
10 NORTH HILLS 412 17:01

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Juris Silenieks Senior North Hills 15:39
2 Zach Hebda Senior North Hills 15:39
3 Joe Kush Senior North Hills 15:50
4 Wade Endress Senior Altoona 15:58
5 Logan Steiner Junior NORTH ALLEGHENY 16:08
17 Mike Meehan Sophomore NORTH ALLEGHENY 16:40
18 Tim Appman Junior NORTH ALLEGHENY 16:42
24 Vincent Tonzo Junior NORTH ALLEGHENY 16:52
32 Nick Minich Junior NORTH ALLEGHENY 17:00
35 Tyler Nicotra Junior NORTH ALLEGHENY 17:01
38 Joe Pane Senior NORTH ALLEGHENY 17:07

* * * * * * * * * * * * * * *

CROSS COUNTRY TEAMS RACE PAST SENECA VALLEY, BUTLER

North Allegheny Cross Country had another successful meet Tuesday afternoon, finishing ahead of Seneca Valley and host Butler in both the boys and girls contests.  The boys were paced by Logan Steiner, who finished second with a time of 17:08.  He was soon followed by several of his teammates, as the Tigers had nine of the top twelve runners. 

For the girls, Eleni Mermigas led the way, also finishing second in her respective race, with a time of 20:43.  As a team, the Lady Tigers also dominated, with twelve of the top fifteen finishers.  With the victories, the boys cross country team ran their record to (8-0), finishing the season undefeated in dual meets.  The girls ended with a (7-1) record.

Both teams now focus their attention to Slippery Rock.  Their next meet, the Tri-State Invitational, will run Thursday, October 21, in Slippery Rock.  The invitational gives runners an early look at the WPIAL Championship course, as they are scheduled one week after the Tri-State meet, on October 28.

MEET SUMMARY - BOYS
NORTH ALLEGHENY - 20  BUTLER - 41
NORTH ALLEGHENY - 16  SENECA VALLEY - 47

PL NAME TEAM TIME
1. Gomez Butler 16:56
2. LOGAN STEINER NORTH ALLEGHENY 17:08
3 TIM APPMAN NORTH ALLEGHENY 17:45
4. JOE PANE NORTH ALLEGHENY 17:53
5. TYLER NICOTRA NORTH ALLEGHENY 17:56
6. Davis Seneca Valley 18:04
7. MIKE MEEHAN NORTH ALLEGHENY 18:10
8. Grooms Butler 18:21
9. JORDAN NICOTRA NORTH ALLEGHENY 18:26
10. VINCE TONZO NORTH ALLEGHENY 18:27
11. SAM WHITEHURST NORTH ALLEGHENY 18:28
12. DANIEL BOJARSKI NORTH ALLEGHENY 18:30
14. CHRIS CHANG NORTH ALLEGHENY 18:37
18. JAKE NIKITUK NORTH ALLEGHENY 19:03
19. RICHARD GAYLER NORTH ALLEGHENY 19:04
24. ALAN DAI NORTH ALLEGHENY 19:29

MEET SUMMARY - GIRLS
NORTH ALLEGHENY - 20  BUTLER - 43
NORTH ALLEGHENY - 15  SENECA VALLEY - 50

PL NAME TEAM TIME
1. Snyder Butler 10:31
2. ELENI MERMIGAS NORTH ALLEGHENY 20:43
3 GABRIELLE BORZA NORTH ALLEGHENY 20:46
4. SHANNON WAGNER NORTH ALLEGHENY 21:08
5. CAITLIN CARMODY NORTH ALLEGHENY 21:11
6. ELIZABETH APPLETON NORTH ALLEGHENY 21:14
7. SYDNEY MICUCCI NORTH ALLEGHENY 21:17
8. KELLY HARRINGTON NORTH ALLEGHENY 21:18
9. CAROLINE CWALINA NORTH ALLEGHENY 21:19
10. Brandt Butler 21:20
11. Swiergol Butler 21:22
12. ALI GRECO NORTH ALLEGHENY 21:34
13. HALLEY BAYER NORTH ALLEGHENY 21:46
14. ALEX GAMBILL NORTH ALLEGHENY 21:49
18. CATHERINE BAIRD NORTH ALLEGHENY 22:00
19. ALEXANDRA GRESE NORTH ALLEGHENY 22:44
21. BETH HARTIGAN NORTH ALLEGHENY 23:04

* * * * * * * * * * * * * *

TIGERS BOYS & GIRLS SWEEP
KNOCH AND PINE-RICHLAND

Photo Gallery

Junior Logan Steiner finished in first place to help the Tigers beat Knoch 16-47 and Pine-Richland 15-50 on Tuesday.  Paced by sophomore Alex Gambillís first place finish, the NA Girls were also impressive, defeating Knoch 17-46 and Pine-Richland 19-43.

The boys team claimed the top four spots at the meet, with sophomore Mike Meehan taking second place, junior Vince Tonzo earning third place, and senior Joe Pane claiming fourth.  For the girls, along with Gambillís first place finish, sophomore Gabrielle Borzo took third and Senior Eleni Mermigas took fourth.

The boys improve to 6-0 with the wins and the girls increase their record to 5-1.  The Tigersí next meet will be Tuesday, October 12, when NA faces Butler and Seneca Valley.  That meet is away and will start at 4 pm. 

MEET SUMMARIES - BOYS
NORTH ALLEGHENY - 12  KNOCH - 47
NORTH ALLEGHENY - 15  PINE-RICHLAND - 50

PL NAME TEAM TIME
1. LOGAN STEINER NORTH ALLEGHENY 16:14:91
2. MIKE MEEHAN NORTH ALLEGHENY 16:37:62
3. VINCE TONZO NORTH ALLEGHENY 16:38:28
4. JOE PANE NORTH ALLEGHENY 16:39:29
5. McCrea Knoch 17:01:93
6. TIM APPMAN NORTH ALLEGHENY 17:04:20
7. TYLER NICOTRA NORTH ALLEGHENY 17:10:07
8. CORDON LOUCO NORTH ALLEGHENY 17:12:93
9. Tom Reinhart Pine-Richland 17:21:78
10. JOEY FRANZE NORTH ALLEGHENY 17:24:60
11. NICK MINICH NORTH ALLEGHENY 17:32:63
12. CHRIS CHANG NORTH ALLEGHENY 17:33:05
13. Derek Zynn Pine-Richland 17:33:34
14. SAM BOJARSKI NORTH ALLEGHENY 17:39:93

MEET SUMMARIES - GIRLS
NORTH ALLEGHENY - 19  PINE-RICHLAND - 43
NORTH ALLEGHENY - 17 KNOCH - 46

RESULTS OF NA GIRLS ONLY

PL NAME TIME
1 ALEX GAMBILL 19:15.98
3. GABRIELLE BORZA 19:53.85
4. ELENI MERMIGAS 19:56.37
6. CAITLIN CARMODY 20:04.44
7. KELLEY HARRINGTON 20:07.06
8. LIZZIE APPLETON 20:08.45
10. ALI GRECO 20:16.87
11. SHANNON WAGNER 20:17.78
12. SYDNEY MICUCCI 20.18.59
14. HALLEY BAYER 20.26.34

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER RESERVES COMPETE IN CENTRAL CATHOLIC INVITATIONAL

Coach John Neff gave his top runners a rest and allowed some of his top backup runners a chance at major competition at the 58th Annual Central Catholic Invitational on Saturday at Schenley Park Oval.  The boys' team finished in 10th place led by sophomore Mike Meehan who finished in twelfth place.  Senior Nick Minich placed 51st ad senior Richard Gayler 73rd to pace NA.

The Lady Tigers came in 13th in the team standings led by senior Ali Greco with a 35th place finish.  Senior Sydney Micucci was next in 53rd place and freshman Veronica Bella was the third NA runner and placed 79th.

The Tiger teams will be back in action again on Tuesday when they travel to Knoch to meet the Knights and Pine-Richland in section meets.   The starting time is scheduled for 3:30 pm.

MEET SUMMARIES
58th ANNUAL CENTRAL CATHOLIC INVITATIONAL
Schenley Park Oval
Saturday, October 2, 2010

BOYS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM SCORE
1. Mt. Lebanon 110
2. Baldwin 110
3. Hilliard Davidson 148
4. Chambersburg 169
5. Central Catholic 187
6. Quaker Valley 244
7. North Hills 247
8. Hempfield 280
9. Fox Chapel 315
10. NORTH ALLEGHENY 361

NA INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TIME
12. Mike Meehan 16:31.80
51. Nick Minich 17:22.10
73. Richard Gayler 17:43.50
110. Steve Kelly 18:19.20
115. Henry Taborski 18:25.30
130. Daniel Whitehurst 18:37.00
141. Michael Lynsky 18:47.70
143. Tommy Senneway 19:02.50

GIRLS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM SCORE
1. North Hills 74
2. Hilliard Davidson (OH) 160
3. Chambersburg 171
4. Pine-Richland 188
5. Mt. Lebanon 189
6. Quaker Valley 193
7. Latrobe 196
8. Oakland Catholic 225
9. Franklin Regional 228
10. Butler 245
13. NORTH ALLEGHENY 332

NA INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TIME
35. Ali Greco 20:18.20
53. Sydney Micucci 20:42.60
79. Veronica Bella 21:28.10
82. Bret Serbin 21:34.40
83. Sarah Clogan 21:34.70
89. Dabney Grguras 21:41.10
135. Allie Taggart 22:10.50
136. Kristen Polk 22.18.90

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER BOYS TOP NORTH HILLS, SHALER; LADY TIGERS BEAT SHALER, LOSE BY ONE TO NORTH HILLS

Photo Gallery

Led by senior Ryan Gil's first place finish, the Tigers defeated North Hills, 26-33, and Shaler, 15-50.  North Hills' girls took the first three places and held off the Lady Tigers , 29-30, but NA shut out Shaler, 15-50, to earn a split.

For the boys, junior Logan Steiner came in 4th with junior Tim Appman sixth, senior Joe Pane seventh, and junior Vincent Tonzo eighth to give NA the close victory over their chief rivals.  In the girls' meet, the Malone sisters did in the Lady Tigers as they finished one-two-three.  NA placed the next five runners with senior Eleni Mermigas fourth, sophomore Alex Gambill fifth,  junior Lizzie Appleton sixth, senior Kelley Harrrington seventh and freshman Caitlin Carmody eighth.  The Indians, however, had runners in the 12th and 15th positions to give them just enough for the one-point victory.

With the wins, the Tiger boys improved to 4-0 in section while the Lady Tigers fell to 3-1.  Next up will be the Central Catholic Invitational on Saturday at the Schenley Park Oval with meet time scheduled for 9:00 am.

MEET SUMMARIES - BOYS
NORTH ALLEGHENY - 26  NORTH HILLS - 33
NORTH ALLEGHENY - 15  SHALER - 50

PL NAME TEAM TIME
1. RYAN GIL NORTH ALLEGHENY 15:33
2. Hebda North Hills 15:40
3. Kush North Hills 15:44
4. LOGAN STEINER NORTH ALLEGHENY 15:48
5/ Silenieks North Hills 16:21
6. TIM APPMAN NORTH ALLEGHENY 16:47
7. JOE PANE NORTH ALLEGHENY 16:53
8. VINCENT TONZO NORTH ALLEGHENY 16:57
9. NICK MINICH NORTH ALLEGHENY 17:05
10. CORDON LOUCO NORTH ALLEGHENY 17:05
11. Hukeley Shaler 17:11
12. TYLER NICOTRA NORTH ALLEGHENY 17:24
13. CHRIS CHANG NORTH ALLEGHENY 17:43
14. JOEY FRANZE NORTH ALLEGHENY 17:46
15. SAM BOJARSKI NORTH ALLEGHENY 17:47

MEET SUMMARIES - GIRLS
NORTH HILLS - 29  NORTH ALLEGHENY - 30
NORTH ALLEGHENY - 15  SHALER - 50

PL NAME TEAM TIME
1. Margo Malone North Hills 18:58
2. Shannon Malone North Hills 18:58
3. Mary Malone North Hills 18:58
4. ELENI MERMIGAS NORTH ALLEGHENY 19:29
5 ALEX GAMBILL NORTH ALLEGHENY 19:31
6. LIZZIE APPLETON NORTH ALLEGHENY 19:41
7. KELLEY HARRINGTON NORTH ALLEGHENY 19:50
8. CAITLIN CARMODY NORTH ALLEGHENY 19:50
9. HALLEY BAYER NORTH ALLEGHENY 20:00
10. CAROLINE CWALINA NORTH ALLEGHENY 20:03
11. GABRIELLE BORZA NORTH ALLEGHENY 20:12
12 .Brown North Hills 20:22
13. ALI GRECO NORTH ALLEGHENY 20:23
14. SYDNEY MICUCCI NORTH ALLEGHENY 20:29
15. Sencak North Hills 20:32

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER TEAMS TAKE TITLES AT
CARLISLE INVITATIONAL

Photo Gallery

Both Tiger teams won championships at the prestigious Carlisle Reebok Meet of Champions on Saturday at Carlisle High School.  Some of the top teams in central and eastern Pennsylvania were there as the boys outscored second place Altoona, 114-161, behind the fourth place finish of senior Ryan Gil and the eleventh place of junior Logan Steiner.  The Lady Tigers were even more impressive with three runners in the top ten and five the in the top nineteen scoring places.  Freshman Caitlin Carmody led the way with a sixth place followed closely by junior Lizzie Appleton in seventh and senior Eleni Mermigas in eighth as NA totaled 56 points to second place State College's 104.

For the boys, senior Joe Pane was 24th, junior Tim Appman was 35th and sophomore Matt Meehan 40th for the winning Tigers.  For the Lady Tigers, senior Halley Bayer took 16th and sophomore Alex Gambill 19th to help NA to the title.  Both the boys and girls' junior varsity teams also won their races making it a clean sweep for the Tiger harriers at Carlisle.

The Tiger teams will host rival North Hills on Tuesday in a key section matchup.  The starting time is set for 3:30 pm at the NAI course.

18TH CARLISLE REEBOK MEET OF CHAMPIONS
Carlisle High School
Saturday, September 25, 2010

BOYS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM PTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME
1. NORTH ALLEGHENY 114 4-11-24-35-40-43-66 16:39.63
2. Altoona Area 161 2-20-26-29-84-126-134 16:47.87
3. Cumberland Valley 226 10-15-48-70-83-131-142 17:08.10
4. LaSalle College HS 237 3-47-52-64-71-86-90 17:09.98
5. Chambersburg 240 19-28-39-65-89-101-145 17:14.64
6. Mt. Lebanon 263 14-36-56-61-96-149-150 17:18.43
7. Washingtonville 308 1-46-68-78-115-127 17:20.04
8. Grove City Area 311 6-55-67-79-104-132-158 17:23.06
9. Tunkhannock 312 12-32-42-73-153-159-168 17:25.31
10. Cedar Crest 322 18-33-74-98-99-105-119 17:28.42

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Martin Hehir Washingtonville 15:40.39
2. Wade Endress Altoona Area 15:43.94
3. Tom Trainer LaSalle College 15:46.10
4. RYAN GIL NORTH ALLEGHENY 15:55.42
5. Quinn Devllin Downingtown West 15:5;7.49
6. Jacob Kildoo Grove City Area 15:58.37
7. Ed Schrom Central Dauphin 16:06.23
8. Ian Barnhill Downingtown West 16:11.42
9. Sam Hibbs Hatboro Horsham 16:13.77
10, Ryan Hartzel Cumberland Valley 16:14.32

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
4. Ryan Gil 15:55.42
11. Logan Steiner 16:17.92
24. Joe Pane 16:46.13
35. Tim Appman 17:06.90
40. Matt Meehan 17:11.76
43. Tyler Nicotra 17:20.01
66. Cordon Louco 17:36.10

GIRLS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM PTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME
1. NORTH ALLEGHENY 56 6-7-8-16-19-24-29 19:56.46
2. State College Area 104 9-14-21-28-32-71 20:29.89
3. Lower Dauphin 149 2-15-39-41-52-72-87 20:38.81
4. Governor Mifflin 157 5-17-22-34-79-82-85 20:44.94
5. Chambersburg 158 13-25-27-43-50-62-90 20:52.82
6. Central York 169 4-23-26-53-63-83-110 20:51.00
7. Cumberland Valley 189 1-35-48-49-56-61-80 20:55. 46
8. Washingtonville 208 3-36-51-54-64-92-117 21:03.25
9. Emmaus 253 18-40-46-60-89-108-119 21:28.50
10. Parkland 255 20-42-47-8-78-86-113 21:27.97

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Leigha Anderson Cumberland Valley 18:57.83
2. DeeDee Shea Lower Dauphin 19:06.45
3. Lauren Hehir Washingtonville 19:13.29
4. Kelsey Ibarra Central York 19:25.29
5. Tess Mundell Governor Mifflin 19:32.93
6. CAITLYN CARMODY NORTH ALLEGHENY 19:35.12
7. LIZZIE APPLETON NORTH ALLEGHENY 19:37.91
8. ELENI MERMIGAS NORTH ALLEGHENY 19:40.32
9. Tatum Delbosco State College 19:58.89
10. Nikki Garns Greencastle-Antrim 20:01.74

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
6. Caitlyn Carmody 19:35.12
7. Lizzie Appleton 19:37.91
8. Eleni Mermigas 19:40.32
16. Halley Bayer 20:19.97
19. Alex Gambill 20:28.95
24. Kelley Harrington 20:37.56
29. Gabrielle Borza 20:49.23

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER TEAMS OPEN SECTION COMPETITION
WITH PAIR OF WINS

Photo Gallery

Both the girls and boys' teams were victorious against Hampton and Mars in the section opener at Mars on Tuesday afternoon.  The boys downed Hampton, 20-43, and the host Planets, 17-44.  The Lady Tigers took a 20-41 win over Hampton and shut out Mars, 15-50. 

The boys were led by freshman Cordon Louco who finished in second place with the Tigers capturing the next three places to secure the victory.  Senior Joe Pane was third, junior Logan Steiner fourth, and senior Ryan Gil fifth for the winning Tigers.  Also scoring for NA was sophomore Mike Meehan who finished in eight position.

Senior Ali Greco took second to lead another strong run by the Lady Tigers.  NA finished in the next five positions in the race.  Freshman Caroline Cwalina took third, senior Kelley Harrington was fourth, freshman Caitlin Carmody fifth, junior Lizzie Appleton sixth, and senior Eleni Mermigas seventh for the winning Lady Tigers.

The wins put both NA teams in first pace with 2-0 records.  The Tiger teams are off to the Carlisle Invitational on Saturday where they will meet some of the better teams in central and eastern Pennsylvania.  Meet time is scheduled for 9:30 am.

MEET SUMMARIES - BOYS
NORTH ALLEGHENY - 20  HAMPTON - 43
NORTH ALLEGHENY - 17  MARS - 44

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Shields Hampton 17:44
2. CORDON LOUCO NA 17:46
3. JOE PANE NA 18:07
4. LOGAN STEINER NA 18:08
5. RYAN GIL NA 18:09
6. Gannon Mars 18:13
7. Georgiadis Mars 18:19
8. MIKE MEEHAN NA 18:23
9. RICHARD GAYLER NA 18:24
10. TIM APPMAN NA 18:25
11. JORDAN NICOTRA NA 18:32
12. NATHAN BADACZEWSKI NA 18:38
13. Schwoegi Hampton 18:43
14. SAM BOJARSKI NA 18:44
15. Dedetto Hampton 19:06

MEET SUMMARIES - GIRLS
NORTH ALLEGHENY - 20  HAMPTON - 41
NORTH ALLEGHENY - 15  MARS - 50

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Rabenold Hampton 21:16
2. ALI GRECO NA 21:16
3. CAROLINE CWALINA NA 21:21
4. KELLEY HARRINGTON NA 21:40
5. CAITLIN CARMODY NA 21:41
6. LIZZIE APPLETON NA 21:42
7. ELENI MERMIGAS NA 21:42
8. Alm Hampton 21:43
9. Sawyer Hampton 21:46
10. KIM GOEHRING NA 21:54
11. ALEX GAMBILL NA 21:57
12. GABRIELLE BORZA NA 22:00
13. HALLEY BAYER NA 22:05
14. Kelly Hampton 22:34
15. Arnold Hampton 22:39

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER TEAMS TAKE TITLES IN OHIO

Photo Gallery

Both Tiger teams were victorious in the 2010 Boardman Spartan Invitational meet at Boardman High School near Youngstown on Saturday.  Senior Ryan Gil finished first and junior Logan Steiner second as the boys easily won with 37 points to second place Hudson's 156.  Senior Eleni Mermigas was the top finisher for the Lady Tigers, but NA placed four runners in the top 20 as they edged North Canton Hoover, 92-101.

For the boys, sophomore Mike Meehan came in seventh and senior Joe Pane tenth with junior Tim Appman 17th as the Tigers dominated the meet.  For the Lady Tigers, it was again an overall team performance that gave them victory.  Junior Lizzie Appleton finished in 17th place, freshman Caitlyn Carmody 19th, senior Kelley Harrington 20th, and sophomore Alex Gambill 23rd for the winning NA team.

The Tiger teams will begin section competition on Tuesday when they travel to Mars for a section meet.  The starting time is scheduled for 3:30 pm.

MEET SUMMARY
BOARDMAN SPARTAN INVITATIONAL
Boardman (OH) High School
Saturday, September 18, 2010

BOYS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS
1. NORTH ALLEGHENY 37 1-2-7-10-17-19-29
2. Hudson 156 13-23-24-28-68-85-107
3. Solon 201 8-18-52-62-67-77-94
4. Brunswick 228 21-26-38-68-80-88-185
5. Massillon Jackson 244 20-41-53-59-71-82-93
6. North Canton Hoover 265 16-22-31-66-130-172-184
7. Cathedral Prep 269 35-39-49-55-91-109-145
8. Chagrin Falls Kenston 272 32-47-54-58-81-120-127
9. Stow-Munroe Falls 273 14-50-51-56-102-164-181
10. Richfield Revere 278 3-27-74-79-95-110-121

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. RYAN GIL NORTH ALLEGHENY 15:58.46
2. LOGAN STEINER NORTH ALLEGHENY 16:05.41
3. Josh Sabo Richfield Revere 16:10.55
4. Justin Groubert Uniontown Lake 16:23.54
5. Pat Osborne Macedonia Nordonia 16:32.22
6. Russell McCune Wadsworth 16:34.42
7. MIKE MEEHAN NORTH ALLEGHENY 16:35.85
8. Matt Fakler Solon 16:36.54
9. Ty Kawalec Chardon 16:41.03
10. JOE PANE NORTH ALLEGHENY 16:47.91

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
1. Ryan Gil 15:58.46
2. Logan Steiner 16:05.41
7. Mike Meehan 16:35.85
10. Joe Pane 16:47.91
17. Tim Appman 16:57.58
19. Vincent Tonzo 17:01.06
29. Tyler Nicotra 17:18.71

GIRLS' RESULTS
TEAM SCORES

PL TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS
1. NORTH ALLEGHENY 92 13-17-19-20-23-39-43
2. North Canton Hoover 101 8-16-18-27-32-36-50
3. Brunswick 111 5-9-24-25-48-73-76
4. Hudson 113 1-7-21-40-44-57-67
5. Louisville 145 2-6-33-35-69-74-88
6. Massillon Jackson 179 22-30-31-42-54-59-61
7. Stow-Munroe Falls 237 4-38-46-70-79-98-138
8. Green 239 3-14-37-92-93-106-117
9. Uniontown Lake 306 29-47-68-80-82-86-107
10. Chardon 314 45-55-63-66-85-100-102

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Caroline Sauers Hudson 19:10.93
2. Mackenzie Rankin Louisville 19:14.44
3. Krista Roehlig Green 19:17.22
4. Katie Betts Stow-Munroe Falls 19:22.01
5. Selena Pasadyn Brunswick 19:24.94
6. Mandy Mohn Louisville 19:27.45
7. Madison Hartline Hudson 19:34.92
8. Megan Monte North Canton Hoover 19:40.77
9. Alexis Uber Brunswick 19:42.96
10. Marissa Gogniat Mon. Gateway 19:43.40

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
13. Eleni Mermigas 19:49.01
17. Lizzie Appleton 19:54..02
19. Caitlyn Carmody 19:57.95
20. Kelley Harrington 20:01.26
23. Alex Gambill 20:09.35
39. Shannon Wagner 20:41.27
43. Halley Bayer 20:47.53

* * * * * * * * * * * * * *

TIGER TEAMS SWEEP RED, WHITE & BLUE INVITATIONAL

Photo Gallery

Both Tiger teams were victorious in the Red, White & Blue Invitational at Schenley Park on Saturday morning.  Senior Ryan Gil finished fourth and junior Logan Steiner seventh as the Tigers posted 62 points to second place Baldwin's 96.  The Lady Tigers placed five runners in the top twenty, led by junior Lizzie Appleton's eleventh place, to edge second place North Hills, 75-93. 

For the boys, senior Joe Pane finished 15th, junior Vince Tonzo seventeenth, and sophomore Mike Meehan 19th as the Tigers improved on their second place finish from last year.  The Lady Tigers moved up from fourth last year to post the win.  It was a true team effort as senior Eleni Mermigas finished 13th, freshman Caitlin Carmody fourteenth, sophomore Alex Gambill seventeenth and senior Kelley Harrington in the 20th position.

The Tiger teams will be on the road next weekend as they travel to Boardman, Ohio, for the Spartan Invitational.  Races are scheduled to begin at 9:00 am.

RED, WHITE, & BLUE INVITATIONAL
Schenley Park - September 11, 2010

MEET RESULTS
BOYS' TEAM SCORES

PL TEAM PTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME
1. NORTH ALLEGHENY 62 4-7-15-17-19-21-23 16:02
2. Baldwin 96 9-16-18-22-31-62-107 16:20
3. Mt. Lebanon 160 5-32-38-39-46-66-94 16:42
3. Riverbend 160 8-14-24-45-69-78-81 16:40
5. Cathedral Prep 242 27-43-48-59-65-99-121 17:09
6. Fox Chapel 257 13-36-50-70-88-112-176 17:07
7. Pgh. Central Catholic 268 11-20-30-67-140-164-186 17:02
8. Norwin 320 12-35-80-93-100-111-119 17:17
9. North Hills 328 1-3-6-114-204-211-231 16:51
10. West Allegheny 336 10-42-51-116-117-122-177 17:20

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Zach Hebda North Hills 15:16
2. Cody Pelliccione Morgantown 15:22
3. Joe Kush North Hills 15:23
4. RYAN GIL NORTH ALLEGHENY 15:33
5. Alex Moran Mt. Lebanon 15:41
6. Juris Silenieks North Hills 15:41
7. LOGAN STEINER NORTH ALLEGHENY 15:58
8. ryan Kuhns Riverbend 16:00
9. Paul Degregorio Baldwin 16:05
10. Brandon Krazal West Allegheny 16:06

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
4. Ryan Gil, Sr. 15:33
7. Logan Steiner, Jr. 15:58
15. Joe Pane, Sr. 16:10
17. Vincent Tonzo, Jr. 16:13
19. Mike Meehan, So. 16:18
21. Tim Appman, Jr. 16:24
23. Nick Minich, Sr. 16:28

GIRLS' TEAM SCORES

PL TEAM PTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME
1. NORTH ALLEGHENY 75 11-13-14-17-20-21-35 19:29
2. North Hills 93 1-2-8-34-48-62-81 19:24
3. Pine-Richland 190 19-30-38-50-53-59 20:19
4. Norwin 200 9-18-23-68-82-85-94 20:15
5. Greater Latrobe 211 10-33-41-58-69-86-109 20:21
6. Morgantown 220 6-16-36-683-99-118-127 20:19
7. Oakland Catholic 239 4-5-70-78-87-121-175 20:25
8. Moon Area 255 28-43-49-64-71-74-77 20:39
9. Franklin Regional 271 12-29-57-78-95-151-193 20:40
10. Hampton 316 46-55-56-79-80-84-90 21:00

INDIVIDUAL RESULTS

PL NAME TEAM TIME
1. Margo Malone North Hills 18:32
2. Shannon Malone North Hills 18:32
3. Hillary Boxheimer Bethel Park 18:51
4. Charlotte Lampenfeld Oakland Catholic 18:54
5. Marissa Polk Oakland Catholic 19:01
6. Sydney Pineault Morgantown 19:06
7. Marissa Gogniat Gateway 19:09
8. Mary Malone North Hills 19:12
9. Jenna Kuhn Norwin 19:17
10. Hanna Green Greater Latrobe 19:18

NA TEAM RESULTS

PL NAME TIME
11. Lizzie Appleton, Jr. 19:22
13. Eleni Mermigas, Sr. 19:22
14. Caitlin Carmody, Fr. 19:26
17. Alex Gambill, So. 19:31
20. Kelley Harrington, Sr. 19:44
21. Halley Bayer, Sr. 19:45
35. Shannon Wagner, Jr. 20:09

 

 

Any questions or comments should be directed to Athletic Director
Bob Bozzuto at:  bbozzuto@northallegheny.org
 

Football

Boys' Soccer

Girls' Soccer

Girls' Volleyball

Boys' Golf

Girls' Golf

Field Hockey
Girls' Tennis
Cross Country
Water Polo
Ice Hockey
Inline Hockey
Rowing
Slow-Pitch Softball
Cheerleaders
7th-8th Grade Girls' Basketball

Sports Update

Athletic Director

TIGERS "MAUL" MERCHANDISE STORE

Baierl Center

NA Hall of Fame

Alumni Update

Links

Lifetime Activities

Community Swimming

NA Athletic Training

School Physical Information
Weekly Athletic Schedule